Budowa domu czy zakup mieszkania pod wynajem np na kwatery pracownicze to marzenie wielu Polaków. W spełnieniu tego marzenia może pomóc zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zobowiązanie tego typu jest związane z wieloletnią spłatą. Zdecydowałeś się na kredyt ? Świetnie ! Pamiętaj jednak, że na rynku może pojawić się lepsza oferta kredytu niż ta, którą podpisałeś Ty. W takiej sytuacji możesz refinansować swój kredyt.
Co to takiego refinansowanie?
To nic innego jak przeniesienie swojego kredytu hipotecznego do innego banku. Bank, do którego przenosisz kredyt spłaca Twoje zobowiązanie i tym samym nabywa wierzytelność. To sprawia, że spłacasz pierwotnie zaciągnięty kredyt z nowego kredytu. Ten sposób polecany jest osobom, które mają niekorzystne umowy kredytowe.
Czy opłaca się przenosić kredyt do innego banku?
Przeniesienie kredytu wiąże się potencjalnie z wieloma korzyściami. Możemy dzięki temu obniżyć ratę kredytu, co w końcowym efekcie obniża całkowity koszt kredytu. Możemy oczywiście spróbować dogadać się z naszym bankiem, jednak w praktyce mało który bank idzie na rękę. Refinansowanie jest szczególnie korzystne w momencie posiadania kilku zobowiązań w banku, warunki spłaty są niekorzystne, a spłata związana jest z trudnościami. Pomyśl o refundacji również w przypadku braku zadowolenia z obsługi banku lub jeśli chcesz wcześniej spłacić kredyt.
Jak najlepiej przenieść kredyt hipoteczny?
Jest to możliwe praktycznie w każdym momencie i jest niezależne od banku, w którym brałeś kredyt. Warto pamiętać jednak, że nie zawsze jest to rozwiązanie, które się opłaca. Musisz znaleźć ofertę, która ma realnie niższą roczną stopę oprocentowania.
Zastanawiasz się co z wkładem własnym?
W przypadku przeniesienia kredytu za wkład własny uznawana jest różnica pomiędzy wartością budowanego domu a saldem zadłużenia. W praktyce oznacza to tyle, że nie musisz się już tym martwić, bo ten wymóg spełniłeś podpisując pierwotną umowę.
Co potrzebujemy do zrefinansowania kredytu hipotecznego?
Nie jest to bardzo skomplikowane i wymaga mniej formalności niż przy zawarciu pierwszej umowy o kredyt.
Musisz porównać oferty i skontaktować się z placówką, którą spełnia Twoje oczekiwania. Możesz też skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Ustal ile jeszcze masz do spłaty. Powiedz również dlaczego starasz się o refinansowanie kredytu, dzięki temu bank przygotuje Ci lepszą ofertę. Przed podpisaniem nowej umowy pamiętać o przygotowaniu dokumentów:
Umowy kredytowej
Zaświadczenia o wysokości salda do spłaty
Dokumentów, które pokażą Twoja sytuację finansową
Wypisu z księgi wieczystej
Wyceny nieruchomości
Jak widać, nie jest to tak skomplikowane jakby się mogło wydawać. Warto jednak o tym pomyśleć, jeśli dotychczasowa rata nas przerasta i chcemy poprawić komfort finansowy naszego życia.