Domknięcie budżetu domowego to nie jest sprawa prosta. Jak w każdym dużym przedsięwzięciu niezbędny jest plan. W tym wypadku plan finansowy. Najważniejsze jest to, aby zacząć już dziś i nie poddać się przy pierwszym niepowodzeniu. Jak ujarzmić własne pieniądze?
1. Dodaj wszystkie przychody.
Spisanie wszystkich przychodów to absolutna podstawa. To kwota, którą mamy do dyspozycji na dany miesiąc. Nie bierzemy pod uwagę spodziewanych przychodów np. premii, nagród (te mogą nie nadejść) tylko konkretną kwotę, która co miesiąc wpływa na nasze konto.
2. Ustal stałe wydatki.
To drugi ważny moment, w którym spisujemy wszystkie miesięczne wydatki tj. kredyty, wszystkie rachunki (m.in. czynsz, media, telefon), leki, jedzenie, kosmetyki, paliwo, ubezpieczenie a także utrzymanie zwierzęcia. Należy w tym miejscu spisać dosłownie wszystko.
Po odjęciu wydatków od przychodów pozostaje nam to co powinniśmy zaoszczędzić a także przeznaczyć część na rozwój i koniecznie na przyjemności, bo nagradzanie jest ważne. Oczywiście jeśli otrzymamy wynik dodatni. W przeciwnym razie musimy dobrze się zastanowić czy nie możemy zmniejszyć wydatków stałych np. zamiast jeździć do pracy samochodem iść pieszo, zmniejszyć ilość zużywanej wody biorąc prysznic zamiast kąpieli, zmniejszyć abonament telefoniczny lub telewizyjny czy podjąć działania trudniejsze jak renegocjowanie warunków kredytu. Ponadto dobrze byłoby przemyśleć czy mamy możliwości znalezienia dodatkowego źródła dochodu (choćby na czas załatania dziury budżetowej) i przede wszystkim nie wolno zaciągać nowych długów.
3. Wydatki nieprzewidziane.
Każdemu zdarzają się koszty, których nie planowaliśmy na początku miesiąca. Może to być awaria samochodu czy choroba. W takiej sytuacji niezbędne jest posiadanie oszczędności, o których pisaliśmy powyżej. Taka poduszka finansowa pozwoli nam przetrwać trudniejsze chwile.
Bezpieczeństwo = reżim finansów domowych.
Nie potrzebujemy skomplikowanego narzędzia do zapanowania nad budżetem domowym. Możemy go stworzyć na zwykłej kartce papieru. Jednak podstawową zasadą przy budowaniu całej siatki przychodów i rozchodów jest reżim. Jeśli mamy 10 % przychodów przeznaczyć na przyjemności (na końcu miesiąca, nie na początku) to możemy wydać tylko tyle. Nie pożyczamy z jednej puli do drugiej. Od tego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia i nasze bezpieczeństwo finansowe.