Odchudzanie to długotrwały proces, który wymaga sporego zaangażowania. Ułożenie diety czy odpowiedni dobór ćwiczeń fizycznych to sprawy, które wymagają wiedzy i doświadczenia. Niestety nie powodują one szybkich efektów, dlatego wiele osób decyduje się na tabletki odchudzające, które mają wspomóc organizm w walce z nadwagą. Jak sprawdzają się suplementy diety, a jak tabletki na receptę? Czy warto je stosować w celu przyspieszenia odchudzania?
Tabletki na odchudzanie – czym tak naprawdę są?
Tak naprawdę tabletki na odchudzanie można podzielić na dwie grupy preparatów. Do dyspozycji mamy leki, które kupić można na receptę oraz suplementy diety, które dostaniemy w każdej drogerii. O ile stosowanie leków zapewnia szybkie korzyści, o tyle zażywanie suplementów nie zawsze kończy się wymarzonym efektem.
Decydując się na zakup suplementów diety, możemy mocno się rozczarować. Zawierają one w składzie wyłącznie naturalne składniki, które nie zawsze są w stanie zapewnić dobre rezultaty. Suplementy oparte o składniki ziołowe mają właściwości niwelujące apetyt, niektóre z nich potrafią też dość mocno przyspieszyć metabolizm, ale bez pewnych modyfikacji diety efekty mogą być bardzo małe lub może nie być ich wcale.
Leki na receptę są zdecydowanie skuteczniejsze. Niestety ich stosowanie wiąże się z częstym występowaniem skutków ubocznych, które mogą mocno zniechęcać do ich zażywania. Są one przepisywane wyłącznie osobom mocno otyłym. W przypadku delikatnej nadwagi żaden lekarz nie zdecyduje się na wprowadzenie farmakologii.
Opinie o tabletkach na forum Dietetyk.edu.pl
Suplementy diety – co zawierają w swoim składzie?
Łatwy dostęp do suplementów sprawia, że stosujemy je bardzo często. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, warto pochylić się chwilę nad składem naturalnych preparatów na odchudzanie. Pozwoli nam to dokonać właściwego wyboru. Zakup wieloskładnikowych suplementów, które ograniczają apetyt i pobudzają metabolizm, może być dobrym wyborem i nie spowoduje skutków ubocznych.
Do najpopularniejszych składników tabletek na odchudzanie bez recepty zaliczyć możemy:
- Błonnik – jest naturalną miotełką, która oczyszcza nasze jelita. Ma również kilka cech, które pozwalają delikatnie przyspieszyć odchudzanie. Pęczniejący pod wpływem wilgoci błonnik nabiera objętości i powoduje uzyskanie szybszego uczucia sytości. To z kolei przekłada się bezpośrednio na ilość pokarmu, który jesteśmy w stanie zjeść w trakcie jednego posiłku.
- Pieprz cayenne – w swoim składzie zawiera kapsaicynę, która ma wpływ na proces termogenezy. Rozgrzewa organizm i reguluje wydzielanie soków trawiennych. Dzięki temu ma korzystny wpływ na przyspieszenie metabolizmu i poprawę spalania tkanki tłuszczowej. Co ważne pieprz cayenne ma właściwości hamujące apetyt.
- Garacinia cambogia – to prawdziwe bogactwo kwasów hydroksycytynowych (HCA), które hamują apetyt i mają wpływ na zmniejszenie apetytu. Co ciekawe przyjmowanie HCA zapewnia obniżenie cholesterolu oraz redukcję poziomu trójglicerydów.
- Chrom – jest pierwiastkiem, który bierze udział w procesach zwiększających wrażliwość komórek na insulinę. Ma wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi i jest jednym z najczęstszych dodatków tabletek na odchudzanie. Część osób uważa, że jego stosowanie powoduje zmniejszenie apetytu na słodycze.
- L-karnityna – ma wpływ na utlenianie kwasów tłuszczowych, zwiększa ich wykorzystanie jako źródło energii. Wpływa to na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej z naszego organizmu.
- Zielona herbata – ekstrakt z tej rośliny przyspiesza metabolizm i hamuje odkładanie tkanki tłuszczowej. W swoim składzie zawiera sporo polifenoli, które poprawiają usuwanie tłuszczów z organizmu.
- Kofeina – jest często spotykana w tabletkach na odchudzanie i niewątpliwie poprawia efekty odchudzania. Należy jednak pamiętać, że ma wpływ na ciśnienie krwi i jej nadmiar może powodować choroby układu krążenia.
Producenci suplementów prześcigają się w pomysłach na najlepsze tabletki na odchudzanie. Często wymyślają kolejne składniki, które mają poprawić efektywność danego preparatu. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że stosowanie naturalnych składników ma tylko niewielki wpływ na naszą wagę.
Warto podchodzić do wszelkich nowinek z dystansem i rozwagą. Może uchronić nas to przed rozczarowaniem.
Wybierając tabletki na odchudzanie pochodzenia naturalnego, warto szukać suplementów wieloskładnikowych, zwracając przy tym uwagę, by dawka składników aktywnych była jak najwyższa.
Jak działają tabletki odchudzające na receptę?
Do najpopularniejszych preparatów wspomagających odchudzanie, które przepisywane są przez lekarzy specjalistów, zaliczyć można takie produkty jak Xenical, Mysimba czy Saxenda. Jak działają? Czy są skuteczne? Czym się różnią?
- Mysimba – Jest preparatem, który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Sprawia, że posiłki, które jemy przestają być dla nas przyjemnością. Preparat ten osłabia ośrodki głodu i wzmacnia ośrodki sytości. Sprawia to, że jemy mniej, a nasza waga zaczyna dość szybko spadać .Do częstych skutków ubocznych zaliczyć można nudność, wymioty, zaparcia czy bezsenność. Preparat nie jest refundowany i kupić można go za około 450zł. Lek dostępny wyłącznie na receptę.
- Xenical -Kolejny z aptecznych preparatów, który ma wpłynąć na obniżenie wagi chorego. Oddziałuje na rozbijanie tłuszczów na łatwiej przyswajalne cząsteczki. Jest to środek, który potrafi zredukować ilość energii pochodzącej od tłuszczów nawet o 30%. Przepisywany jest wyłącznie pacjentom mocno otyłym, których BMI przekracza 30. Pacjenci, którzy stosują ten lek, bardzo często narzekają na bóle głowy, uczucie lęku czy bóle odbytu. Lek ten może powodować hipoglikemię i zakażenia górnych dróg oddechowych.
- Saxenda – Jest środkiem, który działa na innej zasadzie niż wyżej opisane. Ma wpływ na opóźnienie opróżniania żołądka. Sprawia to, że pacjent przez dłuższy czas odczuwa uczucie sytości po posiłku. Redukcja uczucia głodu sprawia, że spożywa coraz mniej pokarmów, a to wpływa na szybką redukcję masy ciała. Podobnie jak pozostałe tabletki powoduje liczne skutki uboczne takie jak wymioty, biegunka czy nudności. Osoby, które go stosują często skarżą się również na bezsenność i suchość w jamie ustnej.
Wszystkie z opisanych środków kupić możemy w aptekach po okazaniu recepty. W sieci czasem znaleźć można ogłoszenia, które oferują sprzedaż tych tabletek bez recepty. Należy jednak wystrzegać się takich zakupów, bo nie mamy żadnej pewności, co znajdować będzie się w tabletkach, które otrzymamy. Wielokrotnie zdarzało się, że preparaty pochodzące z nieznanych źródeł zawierały w sobie narkotyki i inne substancje zabronione.
Jakie tabletki na odchudzanie wybrać, by uzyskać najlepsze efekt?
Niezależnie od tego, które tabletki na odchudzanie wybierzemy, musimy liczyć się z tym, że efekt, który uzyskamy, będzie chwilowy. Jeśli za suplementacją czy stosowaniem leków na receptę nie pójdą zmiany z zakresu odżywiania i ruchu to przekonamy się na własnej skórze, czym jest efekt jojo. Sprawi on, że bardzo szybko po zakończeniu kuracji odchudzającej zaczniemy przybierać na wadze. Bardzo często taki powrót kończy się jeszcze większą nadwagą i powoduje konieczność kolejnej kuracji odchudzającej. W taki sposób nakręca się koło, które prowadzi do ciągłego wyszukiwania nowych sposobów na odchudzanie. Tego wszystkiego można uniknąć, wprowadzając do naszego życia codziennego zasady zdrowego odżywiania, które nie polegają na głodzeniu, ale zapewnieniu organizmowi właściwej ilości składników odżywczych. Odpowiedni bilans kaloryczny sprawi, że nasza waga będzie łatwa do kontrolowania. Niewielkie wahnięcia w górę będzie można na bieżąco korygować, wprowadzając dodatkowe ćwiczenia lub redukując kaloryczność potraw. W procesie odchudzania nie bez znaczenia jest wysiłek fizyczny, który może zapewnić spalenie kilkuset kilokalorii każdego dnia. Nie musi to być od razu morderczy trening na siłowni a długi spacer, czy pół godziny lekkiego biegu. To wszystko sprawi, że odchudzanie stanie się zdecydowanie prostsze. Tabletki na odchudzanie to dobry sposób, by przyspieszyć efekty. Bez diety i odpowiedniej ilości ruchu wszystko to, co wypracujemy farmakologią, przepadnie szybciej, niż myślimy!